przejdź do strony głównej KNE PW

Koło Naukowe Energetyków

6 sierpnia 2020
Strona główna Konferencje i wyjazdy Wyjazd edukacyjny, kwiecień 2016

Wyjazd edukacyjny, kwiecień 2016

W dniach 21-22.04.2016 odbył się wyjazd edukacyjny zorganizowany przez nasze Koło.

Opiekunem grupy był dr inż. Jacek Szymczyk.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy firmę SIEMENS w Elblągu – zakład montujący agregaty sprężające na bazie sprężarek Dresser-Rand. Po wykładzie i rozmowie z Dyrektorem Oddziału oraz Szefem Działu Technicznego odwiedziliśmy halę, gdzie mogliśmy zobaczyć układ gotowy w niemal 70%, który za 2 tygodnie opuści zakład. Jego finalna wersja będzie ważyła 55 ton!

 wladyslawowo2

Fot: Członkowie KNE w firmie SIEMENS – siedziba w Elblągu

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Elektrociepłowni we Władysławowie – zakładzie opalanym gazem ziemnym poodpadowym z wydobycia ropy naftowej na Morzu Bałtyckim. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się jak wygląda praca w zakładzie i na platformie wydobywczej. Elektrociepłownia znajduje się na plaży, pracują w niej dwie turbiny Rolls-Royce o mocy 5 MW każda.

 

 wladyslawowo1

Fot.: Członkowie KNE w Elektrociepłowni Władysławowo

Prosto z Władysławowa udaliśmy się do szczytowo-pompowej Elektrowni Wodnej Żarnowiec. Podczas wizyty w zakładzie mieliśmy niepowtarzalną okazję wejść do środka turbiny wodnej Francisa dzięki prowadzonym aktualnie pracom modernizacyjnym. U nasady średnica spirali wynosi 5,4 m (zdjęcie poniżej). Tą wizytą zakończyliśmy nasz kolejny wyjazd naukowy.

wladyslawowo3

Fot.: Członkowie KNE w środku turbiny wodnej Francisa – Elektrownia Wodna Żarnowiec

 
© KNE PW. Adres: Instytut Techniki Cieplnej, ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa, pokój 013. e-mail: kne@itc.pw.edu.pl