przejdź do strony głównej KNE PW

Koło Naukowe Energetyków

6 sierpnia 2020
Strona główna Projekty zakończone Model Kotła CFB
Model Kotła CFB

kociol01Projekt ten skupia się na utworzeniu modelu kotła energetycznego CFB, zainstalowanego w nowym bloku elektrowni Łagisza. Model wykonany jest z pleksiglas i wszystkie elementy są szczegółowo przedstawione w odpowiedniej skali.

W modelu została przedstawiona fluidyzacja paliwa w kotle. Fluidyzacja jest to proces zawieszenia rozdrobnionego ciała stałego w płynącym ku górze strumieniu gazu. Doświadczenia pokazały bardzo dobre warunki spalania przy wykorzystaniu zjawiska fluidyzacji. Kotły fluidalne wychodzą naprzeciw rosnącym wymaganiom z zakresu ochrony środowiska dzięki: niskiej emisyjności, elastyczności paliwowej, wysokiej sprawności, z czym wiąże się istotne ograniczenie nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych w porównaniu z tradycyjną konstrukcją z osobną instalacją odsiarczania spalin. Obecnie technologia CFB jest jedną z najnowocześniejszych metod konwersji paliw stałych.

Dzięki przezroczystym ściankom modelu można bezpośrednio zaobserwować proces fluidyzacji czynnika, symulującego proces fluidyzacji złoża węglowego zachodzącego w kotle rzeczywistym. Czynnikiem roboczym modelu są kulki styropianowe o średnicy 3–5 mm. Kocioł zasilany jest powietrzem od dołu komory poprzez mały silnik strumieniowy, którego prędkość obrotową regulujemy napięciem z autotransformatora.

W przyszłości rozważany jest pomysł zbudowania nowego modelu kotła, z innym czynnikiem roboczym oraz usprawnioną instalacją dostarczania powietrza.

 


© KNE PW. Adres: Instytut Techniki Cieplnej, ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa, pokój 013. e-mail: kne@itc.pw.edu.pl